Matematik Bölümü
TARİHÇE
 
Erciyes Üniversitesi, Fen-Edebiyat Fakültesi, Matematik Bölümü 1984 yılında 4 Öğretim elemanı ve bir araştırma görevlisi ile kuruldu ve aynı yıl 20 öğrenci ile lisans eğitim öğretime başladı. 1985 yılında yüksek lisans ve doktora programı açıldı. Bölüm 6 anabilim dalı yer almaktatır.
Şu anda Bölümde 7 Profesör, 7 Doçent, 2 Yardımcı Doçent olmak üzere 16 Öğretim üyesi, 1 Öğretim Görevlisi, 8 Araştırma Görevlisi ve 1 idari personel bulunmaktadır.
 
TANITIM
 
Misyonumuz

Matematik Bölümü Dünya standartlarına göre sürekli güncelleştirilen bir müfredat çerçevesinde iyi bir eğitim-öğretim sağlamak, kendisine güvenen, özgün düşünme yeteneğine sahip, sorgulayan, araştıran, problem kurma, çözme becerisine olan ve bu becerisini çağın yeniliklerine uygulayabilen ve Matematiksel düşünce yöntemlerini kavrayarak matematiği sözlü ve yazılı olarak ifade edebilen, Matematiğin tarihi ve bilimsel bilginin üretimiyle ilgili bilgi sahibi olan ve bu bilim dalındaki gelişmeleri takip edebilen, çeşitli bilim dallarında ve gerçek hayatta karşılaşılan problemleri Matematiksel modelleme yaparak Matematiksel yöntemler yoluyla çözebilme becerisine sahip öğrenciler yetiştirmeyi hedeflemektedir.
 
Vizyonumuz

Matematik lisans ve lisansüstü eğitimi ve öğretiminde örnek bir bölüm olması için eğitim-öğretim kalitesinin artırılması, teorik ve uygulamalı matematik alanlarında dinamik ve üretken bir kadro oluşturarak bölüm elemanlarının uluslararası çalışmalar yapabilmesi için makale sayısının ve kalitesinin artırılması, çağdaş, girişimci, iş ve bilim dünyasında aranan mezunlar yetiştirilmesidir.
 
Lisans eğitimi 
 
4 (8 yarıyıl) yıldır Mezun olabilmek için öğrenciler, her yarıyıl en az 30 AKTS (toplamda en az 240 AKTS) karşılığı ders almak ve başarmak zorundadırlar. Bu derslerden en az 10 tanesi seçmeli derstir. Bu süreci tamamlayan öğrenciler lisans derecesi almaya hak kazanırlar. Bölümümüzün eğitim programı günümüz matematiğindeki gelişmeleri takip edebilecek matematikçiler yetiştirecek şekilde düzenlenmiştir. İlk altı dönem tüm bölüm öğrencileri Analiz, Topoloji, Cebir, Diferansiyel Denklemler, Soyut Matematik, Analitik Geometri gibi dersleri ortak olarak alabilirler.
 
 
Yüksek lisans eğitimi ders dönemi ve tez dönemi olmak üzere 2 yıl (4 yarıyıl)’dır. Yüksek Lisans eğitim programına, Fen Bilimleri Enstitüsü kriterlerine uygun öğrenciler arasından (gerektiğinde) mülakat sonucu başarılı olan öğrenciler alınmaktadır.
 
 
Doktora eğitimi ders dönemi ve tez dönemi olmak üzere 4 yıl (8 yarıyıl)’dır. Doktora eğitim programına, Fen Bilimleri Enstitüsü kriterlerine uygun öğrenciler arasından (gerektiğinde) mülakat sonucu başarılı olan öğrenciler alınmaktadır.
 
 
Anabilim Dalları
 
Bölümümüz
  1. Analiz ve Fonksiyonlar Teorisi
  2. Cebir ve Sayılar Teorisi
  3. Geometri
  4. Uygulamalı Matematik
  5. Topoloji
  6. Matematiğin Temelleri ve Lojik olmak üzere 6 Anabilim dalından oluşmaktadır.
 
Bu Anabilim dallarında Fen Bilimleri Enstitüsü bünyesinde yüksek lisans (türkçe ve ingilizce) ve doktora programları yürütülmektedir. Ayrıca üniversitemizin birçok fakülte, yüksekokul ve meslek yüksekokullarının servis dersleri de bölümümüz öğretim elemanları tarafından yürütülmektedir.
 
Fiziki Olanaklar
 
Bölümümüz, 7 lisans ve 2 yüksek lisans dersliği olmak üzere 9 dersliğe sahiptir. Dersliklerimizden 5 tanesinde projeksiyon cihazı mevcuttur. Aynı zamanda, fakültemizde bölümümüz öğrencilerinin kullanabileceği 40 ar kişilik 3 adet bilgisayar laboratuvarı mevcuttur.
 
Etkinliklerimiz

Bölümümüzde her akademik dönem içerisinde, öğretim üyelerimiz ve yüksek lisans öğrencilerimiz tarafından seminerler verilmektedir. Ayrıca dönem içinde farklı üniversitelerden ve iletişim halinde olduğumuz kurumlardan davetli öğretim üyeleri gelerek, bölümümüzde konferans vermektedirler. Bölümümüzü ziyaret etmek isteyen veya öğretim üyelerimizi davet etmek isteyen okullar veya bölümler web sayfamızdaki iletişim bilgilerini kullanarak iletişime geçebilirler.
 
Mezuniyet Sonrası İş İmkânları
 
Matematik Bölümünden lisans derecesini kazanan öğrenciler kamu ve özel sektörde çeşitli iş fırsatlarına sahiptirler. Örnek olarak, üniversitelerde akademisyenlik, finans kurumlarında,
Bakanlıklarda, Türkiye İstatistik Kurumunda (TÜİK), bankalarda, özel ve devlet okullarında öğretmenlik, çeşitli sınavlara öğrenci hazırlayan dershanelerde öğretmenlik gibi görevler üstlenmektedirler.
 
Adres : Erciyes Üniversitesi Fen Fakültesi Dekanlığı Köşk Mah. Kutadgu Bilig Sk. Bina:7 38030- Melikgazi / KAYSERİ
Telefon : (352) 437 52 62
Faks : (352) 437 49 33
Öğrenci İşleri : (352) 207 66 66 Dahili: 10500
E-Posta : fenerciyes.edu.tr
Copyright © 2013 - 2014 / Tasarım & Programlama: Erciyes Üniversitesi Bilgi İşlem Daire Başkanlığı Web Grubu